Strona głównaBiznesJakie elementy powinna zawierać umowa najmu?

Jakie elementy powinna zawierać umowa najmu?

Wynajem lokalu komercyjnego wiąże się z pewnymi formalnościami. Wynajem traktujemy jako inwestycję, na której chcemy zarobić. Z tego powodu musimy postarać się zabezpieczyć swoją własność i interes w jak najlepszy sposób. W tym celu podpisywana jest umowa najmu, mająca chronić i zobowiązywać obie strony.

Umowa najmu zwykłego a okazjonalnego – jaka jest różnica?

Umowa najmu lokalu może mieć różny charakter w zależności od tego, co wynajmujemy i na jaki okres czasu. Inaczej może wyglądać umowa zawarta pomiędzy firmami, a inaczej ta między właścicielem i osobą fizyczną. Jednak podstawowymi rodzajami umowy są umowa najmu zwykłego i okazjonalnego.

Zwykła forma odnosi się do najmu na czas określony lub nieokreślony. Powinna zostać sporządzona w dwóch identycznie brzmiących kopiach – po jednej dla każdej ze stron. W przypadku niezaznaczenia długości trwania umowy na piśmie, uznaje się jej trwanie przez czas nieokreślony. To wiąże się z ograniczeniami dla właściciela w zakresie wypowiedzenia umowy, czy zmiany wysokości czynszu.

Z kolei umowa najmu okazjonalnego może być zawarta jedynie w przypadku mieszkań prywatnych i zawsze jest podpisywana na czas określony. Jednak okres najmu nie może być dłuższy, niż 10 lat. Konieczna jest również forma pisemna, a umowę należy zgłosić do urzędu skarbowego. Umowa najmu okazjonalnego zapewnia większą swobodę w kształtowaniu zapisów odnośnie praw i obowiązków obu stron.

Co powinna zawierać umowa najmu?

Niezależnie od tego, jaki lokal użytkowy do wynajęcia posiadamy oraz na jak długo chcemy go wynająć, musimy sporządzić ku temu odpowiednią umowę. W ten sposób zabezpieczamy swój interes przed problemami oraz ewentualnymi zniszczeniami, gdyż na podstawie zapisów umowy możemy kosztami obarczyć lokatorów.

W prawidłowo przygotowanej umowie powinny znaleźć się istotne elementy, które będą zobowiązywały obie strony. Do najważniejszych należą:

  • data zawarcia umowy,
  • strony umowy – dane osobowe najemcy i wynajmującego,
  • opis wynajmowanego lokalu – położenie, powierzchnia, liczba pomieszczeń, stan i wyposażenie,
  • okres trwania umowy,
  • wysokość czynszu i  opłat (np. za media),
  • zapewnienie najemcy, że będzie utrzymywał lokal wraz z wyposażeniem w należytym stanie, a po wygaśnięciu umowy najmu odda lokal w stanie niepogorszonym,
  • zapewnienie najemcy, że lokal będzie wykorzystywał wyłącznie do celów mieszkaniowych,
  • możliwości wypowiedzenia umowy oraz okres wypowiedzenia,
  • wysokość kaucji,
  • termin wpłaty i zwrotu kaucji oraz informacje o ewentualnych potrąceniach z kaucji w przypadku określonych szkód.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły