Strona głównaUncategorizedPróchnica dotyka zdecydowaną większość osób dorosłych – sprawdź co warto o niej...

Próchnica dotyka zdecydowaną większość osób dorosłych – sprawdź co warto o niej wiedzieć!

Najbardziej charakterystycznym problemem będącym przyczyną wizyty u dentysty jest próchnica. Problem z próchnicą niestety jest szokująco powszechny. Szacuje się, że na próchnicę cierpi co drugi przedszkolak, zdecydowana większość które ukończyły osiemnasty rok życia. U osób dorosłych wcale nie jest lepiej. Informacje, które są dostępne w Internecie mówią, że nawet…70% osób dorosłych ma próchnicę. Takie dane aż zbyt dobitnie pokazują jak powszechnym problem jest próchnica.

Próchnica – garść podstawowych informacji

Próchnica jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie. W momencie narodzin człowiek ma jałową jamę ustną, która dopiero wraz z czasem jest kolonizowana przez bakterie. Warto odnotować, że w procesie powstawania próchnicy główną rolę pełnią kwasy wytwarzane przez bakterie zlokalizowane w płytce nazębnej.

Gdy już dojdzie do pojawienia się próchnicy to niestety nie jesteśmy w stanie jej stuprocentowo wyleczyć. Mamy ją przez całe życie. Oczywiście nie oznacza to, że próchnica przez całe życie powoduje ból zęba i jest widoczna gołym okiem. Wprost przeciwnie – wystarczy wizyta u dentysty by zlikwidować ubytki próchnicowe.

Problem z ubytkami próchniczymi pojawia się, gdy szkliwo jest cienkie i tym samym struktura zęba nie jest zbyt odporna. Osoby o grubszym szkliwie oraz dbające o regularną higienę jamy ustnej są mniej narażone na problemy z próchnicą.

Profilaktyka jest kluczem do zredukowania szansy na pojawienie się próchnicy

Działania profilaktyczne mają istotny wpływ na uchronienia się przed próchnicą zębów. Kluczem jest regularna pielęgnacja jamy ustnej. Szczotkowanie zębów i płukanie ust to podstawa. Warto tez pamiętać o użyciu nitki dentystycznej oraz płukanek z fluorem. Ponadto, należy unikać jedzenia nadmiernej ilości posiłków bogatych w cukry proste. Warto tez w miarę możliwości unikać podjadania pomiędzy posiłkami. Poza tymi bardzo podstawowymi zasadami dotyczącymi higieny warto pamiętać o regularnym odwiedzaniu stomatologa (np. dentysta ursynów). Regularna wizyta u dentysty pozwala zapobiegać rozwojowi próchnicy. Współcześnie salony dentystyczne leczą próchnicę bardzo sprawnie i bezboleśnie. Czym szybsza wizyta u dentysty tym większa szansa na to, że próchnica nie zajmie całego zęba lub co gorsza kolejnych zębów w jamie ustnej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły