Jak stosować temblak?

0
809

Temblak jest rodzajem stabilizatora ortopedycznego, który służy do uruchomienia ręki (kończyny górnej). Jest stosowany w przypadku złamania, zwichnięcia lub w razie stanów zapalnych. Z reguły osoby, które mają kupić temblak zastanawiają się jaką funkcje spełnia, czym się różnią poszczególne rodzaje temblaków oraz czym się kierować przy zakupie. W niniejszym artykule odpowiadamy na te pytania.

Czym jest temblak?

Temblak przypomina rękaw, który utrzymuje kończynę w materiałowym rękawie. Chorą kończynę należy umieścić we wnętrzu rękawa, natomiast paski utrzymujące rękaw wraz z kończyną powinny być przewleczone przez ramię. W efekcie ręka jest zgięta w łokciu i jednocześnie skutecznie unieruchomiona.

Temblaki są wykorzystywane do podtrzymywania kończyny z gipsem lub bez gipsu w zależności od kontuzji oraz etapu leczenia. Poszczególne modele różnią się wymiarami oraz przewiewnością. Ponadto, dostępne na rynku temblaki różnią sposobem zakładania na ramię (pasek może być założony na ramię po stronie kontuzjowanej kończyny lub w poprzek na drugim ramieniu).

Czym się kierować przy wyborze temblaka?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Rodzaj temblaka zależy od rodzaju schorzenia oraz przede wszystkim od zaleceń lekarza. Jeśli nie jesteś pewny jaki temblak powinien być zakupiony możesz przekonsultować swój wybór ze sprzedawcą w sklepie medycznym.

To na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę to prawidłowy wymiar. Szczególnie istotny jest obwód wokół tkanki piersiowej. Poza tym warto zwrócić uwagę na wielkość rękawa, gdyż te nieco się od siebie różnią w zależności od wybranego modelu.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na możliwości w zakresie regulacji paska przewieszanego przez ramię. Niektóre modele są bardziej a niektóre mniej przewiewne. Wszystko to jest dosyć istotne, bo prawidłowo dobrany temblak pozwoli uniknąć podrażnień oraz bolesności ramienia. Ponadto, jak z każdym innym zakupem warto przed decyzją trochę poczytać opinie dostępne w Internecie, bo wbrew pozorom nawet na temat produktów medycznych można znaleźć sporo opinii i recenzji w sieci.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.