Strona głównaUncategorizedSztuka nowoczesna, sztuka współczesna - czym się różnią?

Sztuka nowoczesna, sztuka współczesna – czym się różnią?

Sztuka nowoczesna bardzo często utożsamiana jest ze sztuką współczesną. Jednak jest to mylne i niewłaściwe. Między oboma zjawiskami występują podobieństwa, ale dotyczą one innego okresu i podejścia do sztuki. Łatwo pomylić pojęcia, gdy nie jest się obeznanym w kanonie sztuki. 

Czym jest sztuka nowoczesna?

Sztuka nowoczesna narodziła się w okresie między latami 60. I 50. XX wieku. Znana jest lepiej jako modernizm. Nowoczesna sztuka narodziła się w wyniku przemian, gdy artyści poszukiwali nowych form wyrazu. W efekcie powstawały takie nurty, jak kubizm, futuryzm, dadaizm. Nowoczesna sztuka obejmowała różnorodne gatunki, np. impresjonizm, ekspresjonizm, surrealizm czy abstrakcjonizm. 

W tym kanonie sztuki ważniejsze od przekazu to, w jaki sposób zostało to przedstawione. Kompozycja była najważniejsza, dopiero później szła za tym ideologia, a często przekaz był bardzo luźny. Do wybitnych twórców tego okresu należeli między innymi Picasso czy Monet. 

Sztuka współczesna – czym się wyróżnia?

Sztuka współczesna rozpoczęła się po drugiej wojnie światowej i trwa obecnie. Wyrosła z modernizmu, ale jednocześnie odcięła się od popularnych nurtów przedwojennych. W tym okresie ponownie na znaczeniu zyskiwały surrealizm, sztuka konceptualna, abstrakcja. Stawiano na bardziej nowatorskie formy wyrazu, łączące różne nurty.

 Z czasem sztuka współczesna zaczęła wykorzystywać osiągnięcia technologiczne i tak powstawały fotomontaże, wideo czy obiekty. Sztuka nabrała także nowego wymiaru – społecznego. Była okazją do integrowania się – tak tworzono happeningi i performance. Sztuka przestawała być czymś jedynie pięknym, wyjątkowym, co dotychczas kojarzyłoby się z wystawami. Z czasem zaczęła podlegać komercjalizacji, co zrodziło art branding. Sztukę wykorzystywano jako środek masowego przekazu – element reklamy i działań w strategii marketingowej.

Współczesna sztuka dziedziczy z dotychczasowych osiągnięć artystów minionych wieków, ale nadaje także nowy kierunek. Znosi wszelkie normy i ograniczenia, pozostawiając sztukę wolną i dają nieskończone możliwości artystom.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły