Wydawać by się mogło, że aby zostać coachem, wystarczy mieć naturalną zdolność ekspresyjnego mówienia, które skłania do słuchania. Sprawa nie jest jednak tak prosta. Oczekujemy, że wypowiedziane przez nas słowa wywołają odpowiednią reakcję i działanie.
Czy potrzebne jest wykształcenie?
Odpowiednie wykształcenie będzie niezwykle istotne w działaniu naszej firmy, którą będziemy przecież my sami. Zdobyć je możemy w formie pełnoprawnych studiów bądź krótszych kursów. W związku z tym, że jest to kierunek płatny, dostaje się na niego każdy. Zwróć uwagę czy dostajesz dodatkowe materiały, czy odbywasz gdzieś praktykę oraz czy będzie możliwość działania w stowarzyszeniach zrzeszających osoby specjalizujące się w coachingu.
Coach a psychologia czy to jest to samo?
Zdecydowanie nie. Coaching nie rozwiązuje problemów natury psychologicznej ani nie wdraża leczenia farmakologicznego. Taka osoba pracuje ze zdrowymi ludźmi. Jego celem jest zmotywowanie ich do wykonania określonych czynności. Czasem potrzebujemy w naszym otoczeniu kogoś, kto zmotywuje nas do działania. Można pokusić się, że zastępuje rolę rodziny, której zadaniem jest wsparcie mentalne. Dla coacha jednak wykształcenie psychologiczne będzie zdecydowanie bardzo pomocne. Dzięki nie mu lepiej zrozumie funkcjonowanie i reakcje klienta, na niektóre sytuacje. Lepiej wsłucha się w problemy i dostrzeże, co tak naprawdę demotywuje go w życiu najbardziej.
Czym charakteryzuje się dobry coach?
- silnym charakterem
- nieustępliwością – nie stracisz motywacji do wspierania klienta mimo jego niechęci
- dobrą aparycją – chętniej podążamy za uśmiechniętymi i pełnymi optymizmu osobami
- kreatywnością – do pomysłów do wzniecania motywacji
Mogłoby się wydawać, że jest to branża na chwilę, jest w teraz w modzie. Jednak, gdy przyjrzymy się i zastanowimy, do czego jest nam potrzebny coach, możemy wyciągnąć pewne zaskakujące wnioski. U prawie każdego w głowie siedzi ”mały sabotażysta”, który złowrogo szepcze: nie uda Ci się. Pojawia się, gdy chcemy schudnąć, brakuje już sił na siłowni czy do osiągnięcia awansu w pracy. Nie zawsze potrafimy poradzić sobie z nim sami. Nie zawsze uda się nam poradzić z nim na zawsze. Dlatego praca jako coach będzie pracą stabilną i zawodem, który długo będzie jeszcze potrzebny.