Kredyt konsolidacyjny dla firm jest rozwiązaniem dla tych, którzy mają wiele zobowiązań w postaci kredytów i pożyczek. Dzięki pożyczce konsolidacyjnej można zamienić szereg rat kredytowych w jedną skonsolidowaną ratę o jednym często korzystniejszym oprocentowaniu. W efekcie niektóre przedsiębiorstwa w kredytach konsolidacyjnych widzą nie tylko szansę na uproszczenie zarządzania zobowiązaniami, ale także szansę na oszczędności oraz odzyskanie płynności finansowej.
Na jakiej zasadzie działa kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytów polega na łączeniu kilku pożyczek w jedną. Proces ten polega na tym, że instytucja przeprowadzający konsolidację spłaca zobowiązania wobec wszystkich banków i firm pożyczkowych. W efekcie przedsiębiorcy zostaje jedno zobowiązanie wobec banku (lub instytucji finansowej) u której zaciągnął kredyt konsolidacyjny.
Warto zauważyć, że kredyty konsolidacyjne porządkują bieżące zobowiązania i jednocześnie umożliwiają wzięcie kredytu na dowolny cel. Zatem można je zaciągnąć wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowego finansowania.
Co warto wiedzieć na temat kredytu konsolidacyjnego?
Dużą zaletą kredytów konsolidacyjnych jest to, że czasami kredyt tego typu charakteryzuje się niższym oprocentowaniem w porównaniu do średniego oprocentowania dotychczasowych zobowiązań. Zatem w efekcie przedsiębiorca decydując się na konsolidację może uzyskać wymierne oszczędności.
Co ciekawe, zaletą kredytów konsolidacyjnych jest to, że często są możliwe do uzyskania nawet w tych sytuacjach, gdy zdolność kredytowa jest bardzo niska. W sytuacjach, w których zostały wyczerpane możliwości na poprawę zdolności kredytowej zostaje jeszcze możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego z gwarantem. Co często bywa korzystnym rozwiązaniem dla firm, które nie mają zdolności kredytowej.
Jakie zobowiązania mogą być objęte konsolidacją?
Kredyt konsolidacyjny może obejmować niemal dowolny produkt kredytowy lub pożyczkowy. Przykłady zobowiązań, które z reguły są obejmowane kredytem konsolidacyjnym przedstawiamy poniżej:
- Kredyt obrotowy
- Karta kredytowa
- Kredyt na samochód lub leasing
- Limit na koncie bankowym
- Kredyt hipoteczny
- Pożyczka gotówkowa
Z jakimi kosztami wiąże się kredyt konsolidacyjny?
Niewątpliwą zaletą kredytów konsolidacyjnych jest fakt, że mogą one charakteryzować się niższym oprocentowaniem niż średnia dotychczasowych zobowiązań. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że czasami oprocentowanie nie jest jedynym kosztem. Niektóre oferty kredytów konsolidacyjnych wiążą się z prowizją za przyznanie kredytu (która zazwyczaj wynosi maksymalnie kilka procent). Poza tym, należy pamiętać, że w wielu przypadkach konieczne jest ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego co również wiąże się z pewnymi dodatkowymi kosztami.
W jakich sytuacjach kredyt konsolidacyjny jest godnym rozważenia rozwiązaniem?
Pomimo niewątpliwie istotnych zalet, trzeba odnotować, że kredyt konsolidacyjny dla firm nie jest sposobem na wyjście z długów. Niemniej jednak jest to z reguły dobry krok ku temu by podreperować sytuacje finansową (chociażby z tego tytułu, że możliwe jest uzyskanie niższego oprocentowania). Opłacalność zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego zależy od co najmniej kilku czynników:
- jak oprocentowane są dotychczasowe zobowiązania
- czy przedwczesna spłata dotychczasowych zobowiązań wiąże się z ewentualnymi opłatami
- na jakich warunkach przyznawany jest kredyt konsolidacyjny
Wydaje się, że kredyt konsolidacyjny jest szczególnie atrakcyjny dla osób i firm, które mają wysokooprocentowane zadłużenia (np. na karcie kredytowej lub w postaci pożyczki gotówkowej). Nieco mniejszy sens taki ruch może mieć w przypadku niskooprocentowanych kredytów (np. kredytów hipotecznych). Podsumowując, jeśli przedsiębiorca ma kilka zobowiązań zaciągniętych na bardzo atrakcyjnych warunkach to kredyt konsolidacyjny nie przyniesie zbyt dużych korzyści, jeśli jednak są to zobowiązania wysokooprocentowane to można spodziewać się większych oszczędności.