Strona głównaFinanseJak wygląda proces założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jak wygląda proces założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Warto zacząć od tego, czym właściwie jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Mianowicie, jest to prawna forma prowadzenia działalności, którą może utworzyć jedna osoba (np. przekształcając JDG w Sp. Z.O.O) lub więcej osób, wówczas nazywa się ich wspólnikami. Największą zaletę tego rodzaju działalności stanowi ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki, co oznacza, że zamyka się ona we wniesionym przez wspólników kapitale.

Umowa spółki

Proces założenia spółki z.o.o. sprowadza się do kilku czynności. Przede wszystkim najważniejsza jest umowa spółki, bez której ona nie powstanie. Obligatoryjnie musi ona zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Z chwilą jej zawarcia oficjalnie powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadająca status ,,spółki w organizacji”, która jest podmiotem praw i obowiązków, co wiąże się z tym, że może uzyskać swój NIP i REGON. Ważnym aspektem jest przygotowanie wówczas również m.in VAT-R, czyli zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz PCC-3.

Rejestracja w KRS

Następnie koniecznym jest przejście przez wszystkie formalności związane z rejestracją spółki w KRS oraz nadanie nazwy spółce. Obowiązkowo musi ona zawierać oznaczenie formy działalności, czyli ,,spółka z.o.o.” lub ,,sp. z.o.o.”.

Rejestracja w ZUS

Później pozostaje już tylko wniesienie kapitału oraz rejestracja w ZUS. Wysokość wniesionego przez wspólników kapitału do spółki musi być zawarta w umowie i nie może być ona niższa niż 5000 złotych. Według przepisów kapitał może zostać wniesiony do spółki w formie pieniężnej lub nie. Wówczas wprowadzany jest on w formie rzeczowej, co również musi zostać opisane w umowie. Rejestracja w ZUS. Ku radości przedsiębiorców tym zajmuje się sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych w momencie, gdy spółka zostanie zarejestrowana w KRS. W rękach spółki pozostaje tylko dostarczenie do ZUS kilku dokumentów, jeżeli zatrudnia pracowników:

  • ZUS ZUA – jeżeli jest to zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
  • ZUS ZZA – jeżeli jest to zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego;
    oraz ZUS ZCNA – jeżeli przedsiębiorca zgłasza do ubezpieczenia członków rodziny.

Bardzo ważne jest to, że przedsiębiorca ma tylko 7 dni na dostarczenie ww. dokumentów do ZUS od dnia zatrudnienia pracownika.

Podsumowanie

To wszystko, co koniecznie trzeba przejść, by rozpocząć działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Należy jednak pamiętać, aby nie osiadać na laurach, gdyż to dopiero początek obowiązków, które niesie za sobą prowadzenie firmy.

Więcej na temat spółek i prowadzenia działalności gospodarczej można przeczytać na: https://biuroszczecin.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły