Strona głównaBiznesCzym charakteryzuje się dobry magazyn?

Czym charakteryzuje się dobry magazyn?

Czy możemy powiedzieć o magazynie, że jest „dobry” w dużej mierze zależy od tego jakie potrzeby ma przedsiębiorstwo oraz jakie towary mają być w nim składowane. Niemniej jednak warto wiedzieć, o tym, że jest klasyfikacja oceniająca jakość powierzchni magazynowych. Dlatego w niniejszym artykule krótko przedstawiamy na czym tego typu klasyfikacja polega oraz na jakie elementy warto zwrócić uwagę poszukując „dobrego” magazynu.

Dobry magazyn – czyli taki, który odpowiada specyficznym potrzebom przedsiębiorstwa

To czego przede wszystkim przedsiębiorstwa wymagają od powierzchni magazynowych to bezpieczeństwo i efektywność. W tym przypadku efektywność jest rozumiana jako sprawne operowanie towarami (możliwość sprawnego wyszukania towaru oraz szybkiego przyjęcia i wydania towarów). Z kolei bezpieczeństwo można podzielić na dwa obszary – po pierwsze bezpieczeństwo dla pracowników (zgodne z przepisami BHP) a po drugie bezpieczne przechowywanie towarów. Niektóre towary mają specyficzne wymagania np. w przypadku żywności może to być konieczność przechowywania towarów w odpowiedniej temperaturze. A w przypadku wielkogabarytowych towarów dłużycowych specjalne wymagania dotyczą wielkości i nośności regałów. W związku z czym to który magazyn jest „dobry” w dużej mierze jest podyktowane specyfiką składowanego w nim towaru.

Wiele też zależy od potrzeb przedsiębiorstwa. Niektóre firmy handlowo-dystrybucyjne potrzebują obiektu zlokalizowanego blisko autostrady lub drogi ekspresowej. Dla innych kluczowym aspektem jest redukcja kosztów a dla jeszcze innych istotną rolę odgrywa automatyzacja procesów logistycznych (np. przy wykorzystaniu systemu WMS). W związku z czym, aby poznać odpowiedź na to, który magazyn jest „dobry” trzeba najpierw przejść przez analizę potrzeb. Umiejętne sformułowanie potrzeb pozwala określić, które centrum magazynowe spełnia oczekiwania.

Klasyfikacja obiektów magazynowych

Według powszechnie wykorzystywanej klasyfikacji, magazyny dzielimy na obiekty klasy A oraz B. Magazyn klasy A musi spełnić szereg norm i wymagań. Niektóre z nich to: bliskość do autostrady lub drugi ekspresowej, parking dla samochodów ciężarowych i osobowych, plac manewrowy, wysokość netto sięgająca minimum 10 metrów, maksymalna głębokość magazynu wynosząca co najmniej 75 metrów, minimalna nośność posadzki wynosząca co najmniej 5 ton na metr kwadratowy. Wymagania dotyczą także systemy natryskaczy oraz systemu naświetleniowego oraz szeregu innych aspektów, które wpływają na funkcjonalność i bezpieczeństwo. Obiekty nie spełniające wymagań są zaliczane do magazynów klasy B.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły