Strona głównaBiznesCoaching czy mentoring - jaka jest różnica?

Coaching czy mentoring – jaka jest różnica?

Coaching lub mentoring – czy te pojęcia są ze sobą tożsame? Jeśli nie to czym się różnią i na którą usługę powinieneś się zdecydować? W niniejszym artykule krótko przedstawiamy różnicę, która dla osób nieznających branży coachingowej może być na pierwszy rzut oka niezrozumiała.

Coaching

W ramach coachingu pracuje się na doskonaleniem strategii, priorytetów, relacji z otoczeniem oraz zmianami w stosowanym stylu zarządczym. Z reguły jest to usługa dedykowana dla osób zajmujących stanowiska menadżerskie oraz dla przedsiębiorców. Coaching może odbywać się w grupie na zasadzie szkolenia lub może być indywidualnym szkoleniem na zasadzie spotkania jeden na jeden. Efektem coachingu powinno być określenie kierunku kariery oraz wskazanie, na które obszary trzeba zwrócić nieco większą uwagę, aby osiągnąć planowane cele. Ważne jest wykorzystanie posiadanych umiejętności, aby osiągnąć zamierzone zdefiniowane cele. Oczywiście cele nie zawsze muszą mieć charakter zawodowy, można też mówić o coachingu, gdy ten dotyczy sfery prywatnej.

Mentoring

Mentoring jest narzędziem rozwojowym, który polega na przekazywaniu know-how oraz kultury organizacyjnej. Mentoring w ramach organizacji nie musi być wykonywany przez zewnętrzną firmę specjalizującą się w mentoringu. Bardzo często nieformalne procesy mentoringowe są zauważalne w codziennych rozmowach pomiędzy współpracownikami lub na linii przełożony-pracownik.

Mentoring, który jest organizowany przez zewnętrznych mentorów to zazwyczaj regularne sesje, podczas których celem jest wydobycie tych umiejętności, które w nas drzemią, ale nie są wykorzystywane. W mentoringu bardzo istotna jest wiedza ekspercka i znajomość branży, ale nie jest to kluczem. Fundamentem jest umiejętność poprowadzenia procesem rozwojowym i znajomość technik oraz narzędzi, które wydobywają potencjał jaki drzemie w osobie, która decyduje się na sesję mentoringową.

Różnice

  • Mentoring to dłuższy proces niż coaching.
  • Mentor jest ekspertem w branży. Coach nie musi być ekspertem w wąskiej branży, skupia się na ogólnym rozwoju niż poszerzaniu stricte branżowych umiejętności.
  • Coaching jest nastawiony na szybsze i bardziej mierzalne wyniki niż mentoring.
  • Mentoring stawia na rozwój kompetencji. Coaching bazuje na tych umiejętnościach, które klient posiada.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły